Realizacja zadań edukacji i doradztwa zawodowego

Realizacja zadań edukacji i doradztwa zawodowego Szkolnego Ośrodka Kariery  w każdym roku obejmuje:

Działania ogólne i zdania szczegółowe, które realizowane są w oparciu o  przyjęty harmonogram działań w następujących dokumentach:

1. Zadaniowym planie pracy Szkolnego Ośrodka Kariery,
  2. Planie realizacji zadań edukacji zawodowej Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego w Gimnazjum nr 56 w Poznaniu,
  3. Planie pracy i działań wychowawczych z uczniami, rodzicami , nauczycielami  i zespołem wychowawców
  4. Programie działań dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2009/2010 rozwijające osobowość ucznia jego kreatywność i twórcze myślenie.
  5. Program udziału Gimnazjum nr 56 w OGÓLNOPOLSKIM TYGODNIU KARIERY

Obszar działania doradcy zawodowego :

I . Koordynacja działań wychowawców i nauczycieli  na rzecz doradztwa zawodowego  i przygotowania uczniów do wyboru drogi zawodowej i dalszej ścieżki kształcenia zgodnie z przyjętym harmonogramem działań  wychowawców.

Zajęcia uwzględnione w planie wychowawczym klas i realizowane w ramach lekcji wychowawczej i uwzględniają

• Poziom klas I Poznawanie siebie.
  • Poziom klas II świat pracy - co to znaczy poznać zawód?
  • Poziom klas III  Planowanie kariery "Kim będę"?

stworzenie odpowiednich warunków i wykorzystanie odpowiednich metod prowadzących do zrealizowania wytyczonych celów:

• poznania siebie
  • poznania zawodów

i dróg prowadzących do planowania i zdobycia określonych kwalifikacji zawodowych.

II. Bezpośrednie działania  doradcze obejmują:

1. Bieżącą i ciągłą współpracę z wychowawcami klas w zakresie realizowania zadań edukacji zawodowej mieszczącej się w planie pracy wychowawczej

• pomoc
  • instruktaż

przygotowanie scenariuszy zajęć do zrealizowania zaplanowanych zagadnień.

1. Indywidualna praca z uczniami wykazującymi aktywność w realizowaniu zadań edukacji zawodowej, wspieranie ich rozwoju.
  2. Indywidualna praca z uczniami i rodzicami uczniów wymagających specjalnych działań doradczych z uwagi na występujące trudności i problemy. Wspieranie rodziców w trudnych sytuacjach.
  3. Diagnoza indywidualna:

• test do badania charakterów  metoda Bergera
  • test predyspozycji zawodowych
  • test obrazkowy BBT Achtnicha do badania skłonności zawodowych
  • inne narzędzia diagnozujące

III. Usługi oferowane przez Szkolny Ośrodek Kariery:

1. Udzielanie pomocy uczniom i ich rodzicom w planowaniu, tworzeniu i rozwoju kariery zawodowej przynoszącej satysfakcję i sukces zawodowy
  2. Stymulacja rozwoju zawodowego  młodzieży prowadząca do aktywnego i samodzielnego wyboru własnej drogi zawodowej
  3. Prezentacja rodzicom założeń Szok - włączenie rodziców do działań na rzecz szkolnego doradztwa zawodowego
  4. Zajęcia edukacyjne dla rodziców - wspomaganie rodziców w   procesie doradczym
  5. Włączenie rodziców do działań informacyjnych o zawodach i karierach - prowadzenie comiesięcznych konferencji tematycznych.
  6. Indywidualna praca z rodzicami uczniów mających problemy z wyborem drogi zawodowej np.  z powodów zdrowotnych.
  7. Współpraca z Rada Pedagogiczną - tworzenie spójnego systemu  doradztwa zawodowego, oraz współpraca  z  instytucjami środowiska lokalnego np. Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży, Biurem Karier itp.

Powyższe zadania są weryfikowane w oparciu o prowadzoną diagnozę potrzeb.

Doradca zawodowy

Aniela Kobusińska - Luty

You are here:   HomeSzOKRealizacja zadań edukacji i doradztwa zawodowego