ul. Promyk 4,
60-393 Poznań

+48 61 861 81 76
sekretariat@sp91.pl

Odsłony: 1579

Innowacja pedagogiczna

„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

ogólnopolski projekt edukacyjny

wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III

 

W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe i smartfony, bardzo ciężko jest zachęcić dzieci do czytania książek, a tym bardziej lektur.

Aby zminimalizować problem i zainspirować dzieci do czytania, od października 2019 r. wprowadzono w klasie 1c projekt edukacyjny autorstwa Honoraty zaneckiej, upowszechniający czytelnictwo wśród uczniów klas I-III, którego założeniem jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną.

Cele ogólne:

  • rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
  • rozwijanie aktywności czytelniczej,
  • doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
  • zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
  • integracja zespołu klasowego,
  • współpraca nauczyciela i uczniów z placówkami oświatowymi z terenu całego kraju i zagranicznymi szkołami polonijnymi poprzez wspólną wymianę doświadczeń na stronie projektu.

Projekt składa się z trzech modułów:

I moduł - FIKUŚNE LEKTURKI SPOD CHMURKI

II moduł - ZWIERZĘCE LEKTURKI SPOD CHMURKI

III moduł - POLSKIE LEKTURKI SPOD CHMURKI

 

Do realizacji modułu I – FIKUŚNE LEKTURKI SPOD CHMURKI wybraliśmy lekturę "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)".

W ramach tego modułu założyliśmy lekturniki, podpisaliśmy je i pokolorowaliśmy okładki. Następnie systematycznie uzupełnialiśmy kolejne strony.

Kolejne zadanie pomógł nam zrealizować gość. Zaprosiliśmy szkolną panią psycholog, Danutę Piegowską - Sprenger, która przeczytała nam fragmenty lektury.

Następnie przygotowaliśmy w klasie kącik czytelniczy, w którym znalazły się plakaty projektu, wykonane przez nas Czytusie i oczywiście nasze ulubione książki.

Dalej przygotowaliśmy plakat zachęcający do przeczytania lektury. Umieściliśmy na nim wykonane przez nas Stworki Potworki. Zrobione oczywiście ze skarpet, których siostry zniknęły w tajemniczych okolicznościach.

Dodatkowo w klasie zorganizowaliśmy wystawkę na temat czytanej przez nas lektury. Postanowiliśmy dać drugie życie samotnym skarpetkom i wykonaliśmy skarpetkowe bałwanki, które towarzyszyły nam w klasie w czasie zajęć.

Aktualnie realizujemy II moduł – ZWIERZĘCE LEKTURKI SPOD CHMURKI – czytamy lekturę Waldemara Cichonia „Cukierku, ty łobuzie”.

0
0
0
s2sdefault
powered by social2s